Program budownictwa społecznego powinien opierać się o gminy czy o deweloperów?

 

Ważnym i niestety nierozwiązanym problemem polityki społecznej jest budownictwo społeczne i komunalne w Polsce i Nowym Sączu także. W Polsce, w Nowym Sączu jest źle. Mamy za mało mieszkań na rynku. Poza tym, one są za drogie i przez to niedostępne dla młodych Sądeczan. Nie dość, że mało, to jeszcze drogo. Rozwiązaniem jest budownictwo komunalne pod tani wynajem.

Ważną sprawą jest to, na kim oprzeć główny ciężar budowania? Czy powinny to być gminy czy też deweloperzy. Oczywiście konieczny jest odpowiedni system, model. Odpowiedni, czyli optymalny. Kluczową rolę ma państwo, ale także gminy i biznes.

Niestety, w Polsce, w Nowym Sączu jest podejście „własnościowe”. Na tym zbijały interes banki udzielając kredytów hipotecznych (frankowych). Potrzebne jest nowe podejście, zmiana preferencji, paradygmatu.

Zagadnienia do rozstrzygnięcia:

  1. Ilość mieszkań. W Polsce, ale i w Nowym Sączu.
  2. System czynszów. Tego nie wiadomo i trzeba koniecznie określić. Ma być na pewno taniej.
  3. Sposoby finansowania programów budowy mieszkań społecznych w Polsce (Nowym Sączu). To zdaje się zagadnieniem kluczowym.
  4. Adresaci projektu. Młode osoby, młode rodziny, to na pewno. Ale czy osoby zagrożone biedą również?

Polska, Nowy Sącz powinni brać przykład z rozwiązań w Austrii, Danii. Tak, od Niemców także możemy się czegoś nauczyć. Tam udział mieszkań komunalnych tworzonych przez gminy jest najwyższy. Rekordowo, 40% Austriaków wynajmuje mieszkania.

Na gospodarkę mieszkaniową składają się dwa elementy – budowa mieszkań i utrzymanie istniejącego zasobu. To System musi uwzględnić: budowanie i utrzymanie mieszkań. 

Parametry Systemu:

  • Umowy najmu powinny być zawierane na czas nieograniczony.
  • Lokator regularnie płacący czynsz może przeżyć całe życie w jednym lokalu.
  • Prawo najmu powinno być dziedziczone.
  • Wielkość mieszkań na poziomie 60 metrów, dla rodzin do 100 metrów.
  • Powinna istnieć możliwość wykupu mieszkań po 10 latach.
  • Czynsz powinien być niski, nie przekraczający 50% stawek rynkowych.
  • Powinien zostać skalibrowany sprawiedliwy system gminnych dodatków mieszkaniowych.
  • Wysokość czynszu dla rodzin powinna być uzależniona od ilości dzieci.
  • Miasto (STBS) może podwyższyć czynsz w dwóch przypadkach: ze względu na inflację, aby przeprowadzić remont lub modernizację. 

Ważnym zagadnieniem jest wybór podmiotu, który będzie miał kluczowe znaczenie i rolę w budowaniu. Jak pokazuje przykład choćby Nowego Sącza, sprawniej budują mieszkania deweloperzy niż gmina. To oczywiste, że deweloperzy chcą zarobić. To musi założyć MODEL. Oczywiście ten zarobek powinien być dobrze skalkulowany.

Dla uzyskania opinii prosimy o uczestnictwo w tym sondażu. 

2
0

Poprawa dostępności strony