Czy w Grybowie należy dostosować zewnętrzne siłownie i place zabaw do potrzeb dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami?
Odpowiedź na postawione pytanie zdaje się być oczywista. Ale jeżeli uwzględnimy ograniczone zasoby finansowe, to konieczny jest wybór. On często jest wyborem pomiędzy jednym dobrym działaniem, a innym równie dobrym. Nie zawsze można zrobić wszystko. Często trzeba dokonywać trudnych wyborów. Istotne jest także i to, kto tych wyborów dokonuje.
Przyjrzyjmy się problemowi. Sprawa wyposażenia i aranżacji placów zabaw i siłowni na świeżym powietrzu w sprzęt dostosowany do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej na terenie miasta Grybowa jest wciąż aktualna. Osoby z niepełnosprawnościami, szczególnie dzieci, mogą czuć się odrzucone przez środowisko. W ostatnich czasach jako społeczeństwo zrobiliśmy duży postęp w opiece i pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Ale nie zrobiliśmy na pewno wszystkiego.
To oczywiste, że niepełnosprawni mają słabe przebicie ze swoimi potrzebami w całej Polsce, szczególnie na prowincji. W Grybowie jest podobnie i mało słyszy się i zauważa problemy tej grupy społecznej.
Najbardziej widoczną formą opieki nad niepełnosprawnymi jest ich uczestnictwo i zaangażowanie w dziennych ośrodkach adaptacji takich jak: warsztaty terapii zajęciowej, czy zakłady aktywności zawodowej. Należy jednak zauważyć, że są to formy pomocy dla dorosłych z niepełnosprawnościami, gdzie uczestnicy mają zapewnioną rehabilitację ruchową w specjalnie do tego przystosowanych salach do ćwiczeń, w których wszystkie urządzenia są dostosowane do potrzeb tych osób. Nie przewidziano jednak – niepełnosprawnej młodzieży.
Chodzi o zupełnie inną formę pomocy, która mogłaby pomóc niepełnosprawnym dzieciom zagospodarować czas wolny na świeżym powietrzu, gdzie nie będzie barier architektonicznych przy dotarciu do istniejących już placów zabaw czy siłowni zewnętrznych.
Przystosowanie placów dla niepełnosprawnych dzieci wymaga w niektórych przypadkach tylko modernizacji istniejących już miejsc. Czasami wystarczyłyby jedynie proste działania i zainstalowanie: piaskownic integracyjnych, karuzel integracyjnych, huśtawek dla niepełnosprawnych. Konieczne jest również zrobienie podjazdów i utwardzonych ścieżek. Dla starszych dzieci i młodzieży można zainstalować sprzęt do ćwiczeń taki jak: kołowrotki, rowery ręczne, podciągi i trenażery niskie.
W sąsiedztwie parku miejskiego w Grybowie mieści się placówka dla dorosłych osób niepełnosprawnych, którzy mogliby również korzystać z tych urządzeń, zwłaszcza z zewnętrznych siłowni dla młodzieży. Takie sąsiedztwo z ogólnodostępnym placem zabaw, który już istnieje, zagwarantuje integrację dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z ich zdrowymi rówieśnikami.
Koszty takich inwestycji są relatywne, i wysokie, ale i także niskie. To zależy kto ma finansować. Dla lokalnych grup i związków niepełnosprawnych to bardzo wysokie koszty. Ale dla gminy Grybów te koszty nie są duże. Owszem, można zwrócić się bezpośrednio do mieszkańców Grybowa, zorganizować społeczne zbiórki. Można zwrócić się do biznesu z prośbą o sponsoring. Ale można pozyskać potrzebne środki z zewnątrz, z Urzędu Marszałkowskiego, albo instytucji centralnych dysponującymi środkami pomocowymi.