Dworzec autobusowy w Grybowie

Problem braku dworca autobusowego zaczął być na tyle bolesny, że stał się powszechnie głośno dyskutowany i omawiany przez dojeżdżającą masowo młodzież do grybowskich, sądeckich, gorlickich i krynickich szkół.

Ten temat jest żywy wśród uczniów i dojeżdżających do pracy. Pogoda bywa kapryśna. To mocno odczuwają dojeżdżający uczniowie.

Trudno wprost uwierzyć, że w dumnym, królewskim mieście Grybowie nie ma nawet jakiegoś małego dworca, choćby zadaszenia. Oczekujący na autobusy stoją wprost pod chmurką, na pochyłym pagórku. Taki stan jest od wielu lat, chyba bez mała dwudziestu lat! W innych miastach powiatu nie ma takiego problemu. Dlaczego jest zatem w Grybowie?

Zadziwia także fakt, że z inicjatywą podjęcia tego problemu wystąpiła Grupa Młodzieżowa przy Zespole Szkół Zawodowych w Grybowie. Młodzież dostrzegła problem, a dorośli, władze miasta nie zauważyły tego problemu. Chciałoby się skonstatować, że … zdolną i spostrzegawczą mamy młodzież w Grybowie.

Uczniowie postanowili osiągnąć cel budowy dworca. Uznali, że w tej sytuacji należy nagłośnić ten palący problem.

Powstanie takiego dworca miałoby dla miasta same korzyści wymierne, perspektywiczne, przeliczalne i nieprzeliczane na pieniądze. Uczniowie będą bardzo zadowoleni, ale ta sprawa nie tylko uczniów dotyczy, ale i wszystkich mieszkańców i  gości w Grybowie. W tym kontekście ma charakter szerszy niż tylko dotyczący Grybowa.

Zaistniał także pewien pomysł odnośnie samego dworca, dotyczący jego nowej lokalizacji i adaptacji istniejącego już budynku w mieście. A jeżeli istnieje problem z finansowaniem pokaźnego dworca, to może należy zacząć od budowy małego, modułowego dworca na obecnym miejscu, żeby się schronić przed deszczem, śniegiem, wiatrem. Można także w środku usytuować: kasę biletową, małe bistro, kiosk oraz kilka ławek dla podróżnych. Tyle i aż tyle. 

Mając na uwadze obywatelski charakter przedsięwzięcia, należy także transparentnie zadać pytanie obywatelom miasta i regionu: czy takie przedsięwzięcie powinno zostać zrealizowane? Trzeba pamiętać, że można inne rzeczy budować, nie koniecznie dworzec autobusowy. Trzeba zająć stanowisko i podjąć decyzję.

Wypowiedzieć może się każdy obywatel, oddając swój głos w konsultacjach publicznych.

5
0

Poprawa dostępności strony