Hostel w Grybowie
Czy Grybów i okolice mogą stać się turystyczną destynacją? Zdecydowanie bardziej mogą zostać doceniane walory naszego regionu i pięknie położonego miasteczka. Atutem jest także to, że bardzo blisko jest Krynica-Zdrój, Muszyna, Wysowa. Grybów ma bardzo dobre położenie. Grybów jest doskonałą bazą wypadową do pobliskich miejscowości, jak Stróże, Kamianna, Bobowa, pełne różnych atrakcji: przyrodniczych, pszczelarskich, sakralnych, historycznych.
Jest jednak zasadniczy problem. W Grybowie i okolicy jest bardzo słabo rozwinięta baza noclegowa. Niestety nie ma miejsca noclegowego w centrum miasta. Nie ma możliwości wynajęcia większej ilości pokoi dla wycieczek zorganizowanych czy pojedynczych turystów.
W centrum miasta w Rynku znajduje się piękny, kilkupiętrowy budynek po Liceum Ogólnokształcącym. Nie ma jeszcze koncepcji na zagospodarowanie tego budynku. Po remoncie byłby doskonałym miejscem na hostel. Dla wielu bardzo ważne jest, aby noclegi były tanie.
Grupa Młodzieżowa funkcjonująca w ramach MAPO – Młodzieżowej Akademii Partycypacji Obywatelskiej – przy ZSZ w Grybowie wysunęła odważnie koncepcje stworzenia hostelu w Grybowie. Ten pomysł chcą zaprezentować: mieszkańcom, władzom miasta, ale i całej społeczności sądeckiej.
W ramach uzasadnienia pomysłu stworzenia hostelu trzeba nakreślić kilka faktów. Grybów jest położony bardzo blisko Krynicy-Zdrój, gdzie w sezonie, nie dość że brakuje miejsc noclegowych, to są bardzo drogie. Grybowski hostel byłaby naturalnym zapleczem. Ale nie tylko prostym uzupełnieniem bazy noclegowej w Krynicy. Grybów posiada wiele ciekawych propozycji turystycznych. Jest tutaj szlak murali i deskali, szlaki turystyczne, przepiękne góry, które są eksplorowane przez turystów.
Rynek w Grybowie ma swoją magię, trochę nawiązuje nawet do Sienny. Latem prezentuje się szczególnie. Przy fontannie można zjeść smaczne lody, ale istnieje również atrakcyjna oferta gastronomiczna. Okolice są także ciekawe. Blisko jest zalew Klimówka; piękny teren rzeki Białej z widokowym mostem kolejowym; okoliczne góry Chełm, Jaworze z wieżą widokową, Matylanka, Wojciechowa Góra i Rosochatka. A w zimie lodowisko w Białej Niżnej, Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej, wyciągi w Kamiannej, Cieniawie.
Po takich wycieczkach dobrze będzie odpocząć w dobrym hostelu, dodatkowo tanim.
Do Bobowej zjeżdżają się także chasydzi z całego świata. Dla nich hostel w Grybowie byłby także dobrym miejscem do noclegu.
Budowa hostelu mogłoby stać się początkiem dla rozwoju turystyki w Grybowie.
Co o takiej koncepcji myślą Obywatele Grybowa? Ale ta sprawa ma także wymiar regionalny, sądecki. Można w tej sprawie zabrać głos.