BEE CUL  – Ulga dla pszczół

 

Bardzo dużo ludzi niepotrzebnie boi się pszczół. Jest to lęk irracjonalny, a zmniejszająca się ich ilość jest globalnym problemem. Dlatego właśnie tak ważna jest edukacja dzieci, młodzieży, nas wszystkich mieszkańców Nowego Sącza na temat istotności roli pszczół i ich działania w naszym ekosystemie.

Koncepcję projektu opracowała Grupa Młodzieżowa z Zespołu Szkół Społecznych SPLOT w Nowym Sączu. Ale to tylko wskazanie ważnego tematu, jakim są pszczoły, ich funkcjonowanie w przestrzeni miejskiej. Miasta takie jak Amsterdam, Paryż, Nowy Jork tworzą całe pasieki ulokowane na dachach budynków. To działania systemowo podejmowane przez zarządy wielu miast. W Nowym Sączu niestety kosi się trawniki, tworzy się klomby z roślinami, które dla pszczół mają drugorzędne znaczenie. Czy nie moglibyśmy w naszym mieście „przejść” na łąki kwiatowe? Obsiewać je roślinami, które pszczoły uwielbiają? Takie łąki kwiatowe są również korzystne dla zatrzymywania wody, obniżania temperatury podczas upałów w mieście. No i są wreszcie tańsze w utrzymaniu. W Krakowie już jakichś czas temu to dostrzeżono i wdrożono wiele działań. Pszczoły w Krakowie mają lepsze życie niż w Nowym Sączu. U nas nadal są trawniki i klomby jak w latach 70-tych. Czy nie powinno także wprowadzić się zakazu rozsiewania wokół miasta nawozów sztucznych w ciągu dnia? To wprost zabija pszczoły.

Trzeba od czegoś jednak zacząć. I tak w ramach w ramach projektu planowane będzie: 1) cykl spotkań w wybranych szkołach podstawowych mający na celu oswojenie uczniów z pszczołami oraz zagrożeniem związanym z ich wyginięciem. 2) Rozdawane będą pakiety nasion roślin miododajnych, które dzieci będą mogły zasiać przy swoich domach i szkołach w celu stworzenia mini-enklaw. 3) W czasie trwania projektu prowadzona będzie zbiórka pieniędzy „do ula” – kształtnych puszek pt. “Pula dla ula”. Pieniądze przekazane będą na finansowanie zakupu nasion. 4) Zwieńczeniem projektu będzie wspólne sianie na wyznaczonym przez miasto terenie nasion roślin miododajnych, które będą rozmnażać się przez kilka kolejnych lat, tworząc optymalne środowisko dla pszczół, a co za tym idzie, szansę na przetrwanie dla pszczół, ale i dla nas.

Projekt, którego zasadność realizacji dostrzegła Grupa Młodzieżowa ze SPLOT może otworzyć nasze miasto na zmiany w ważnym publicznym interesie. A co do roli pszczół, to warto w tym miejscu zacytować wielkiego Alberta Einsteina, który kiedyś stwierdził, że:

Kiedy wyginie pszczoła rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata.”

Czy taki projekt mógłby być realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego? Co sądzą o tym mieszkańcy Nowego Sącza? W ramach organizowanego sondażu można oddać swój głos.

3
0

Poprawa dostępności strony