Program profilaktyki i leczenia zaburzeń psychicznych sądeckich dzieci i młodzieży  

Tematyka kryzysu, a nawet zapaści psychiatrii dzieci i młodzieży w Polsce to głośna sprawa. Wszyscy o tym mówią i nikt nic nie robi z tym tematem. Psychiatria młodzieży stała się nawet maczugą w walce politycznej. Jest dużo bicia piany i mało efektów. 

Czy w Nowym Sączu nie powinien zostać uruchomiony specjalny program pomocy młodzieży w problemach psychicznych? 

Odpowiedzieć się narzuca sama – powinien zostać uruchomiony taki dedykowany program! Nawet nie trzeba uruchamiać specjalnych środków budżetowych. One już są uruchomione w ramach Budżetu Obywatelskiego. Tutaj jest kwota dla 25 osiedli w wysokości 3,6 mln. 

Skoro w ramach sądeckiego BO realizowane są projekty integracyjne za prawie ćwierć miliona złotych, są organizowane wycieczki, jest nauka sztuk walki, samoobrony, to dlaczego nie ma być uruchomiony program pomocy dla dzieci i młodzieży z całego miasta Nowego Sącza na kwotę roczną 250 tysięcy złotych. Za takie kwoty można już wiele zdziałać. Trzeba tylko taki projekt zgłosić w naborze aplikacji BO, który ruszy w 2023. 

Zakres projektu to wczesne wykrywanie i leczenie zaburzeń psychicznych wśród dzieci i młodzieży szkolnej w wieku 12-19 lat.  

Pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży miałaby objąć:  diagnostykę, leczenie i rehabilitację dzieci i młodzieży szkolnej – z zaburzeniami psychicznymi, zwłaszcza psychotycznymi, a także innymi zaburzeniami utrudniającymi funkcjonowanie. W ramach projektu podejmowane będą działania konsultacyjno-edukacyjne dla rodzin osób z zaburzeniami psychicznymi.

W Nowym Sączu istnieją specjalistyczne gabinety pomocy psychologicznej, psychiatrycznej. To one będą zaproszone do projektu. Jego zasady muszą być proste. Tak aby wystarczyła tylko legitymacja szkolna, pisząc w uproszczeniu.

Podmioty specjalistyczne, które będą uczestniczyć w projekcie, a tym samym świadczyć usługi medyczne na rzecz dzieci i młodzieży. Na terenie Nowego Sącza istnieją takie podmioty, które mogą prowadzić leczenie, zgodnie z prawem medycznym. 

Projekt mógłby obejmować nawet 100 osób rocznie w Nowym Sączu, za kwotę 240 tysięcy złotych. Jeżeli zaistnieje zwiększania liczby sesji terapeutycznych, jeżeli będzie to uzasadnione medycznie, to w takim przypadku będzie zmieniać się liczba beneficjentów projektów. 

Trzeba zatem zadać otwarte pytanie: czy miasto powinno uruchomić taki program?

Prosimy o oddanie głosu w tej sprawie. Służy do tego dedykowana aplikacja do konsultacji obywatelskich.

5
0

Poprawa dostępności strony