Promenada w Barcicach

 

W gminie Stary Sącz inwestuje się najwięcej w powiecie, nie licząc Nowego Sącza. W gminie najwięcej wydaje się w kwotach bezwzględnych na inwestycje. To są kwoty kilkudziesięciu milionów złotych rocznie, czasami przekracza to kwotę 40 milionów złotych.

Inwestycje dotyczą także infrastruktury turystycznej. Powstało: bobrowisko, leśne molo, park&ride. Do wykorzystania jest zjawiskowy przełom Popradu. Może przyszła pora, aby pomyśleć o inwestycji turystycznej w Barcicach? Powodów jest kilka…

Infrastruktura wokół wody zawsze cieszy się zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Przełom Popradu nie ustępuje temu nad Dunajcem, w Pieninach. Trzeba uwzględnić również fakt powstania linii pociągu panoramicznego na odcinku Krynica i Stary Sącz, a może nawet z przedłużeniem do Nowego Sącza. Niedaleko jest niesamowity punkt widokowy w Woli Kroguleckiej.

Stary Sącz walczy o pozycję gminy turystycznej, chodzi o twardą całodobową turystykę. Ona wymaga, oprócz atrakcji turystycznych, także infrastruktury noclegowej. Gmina Stary Sącz dysponuje jedyną, dużą bazą noclegową. Jest nią Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy LAS VEGAS. Przybywają tam, odpoczywają i trenują sportowcy z całej Polski.

Inwestycja stworzenia PROMENADY pomiędzy dwoma mostami w Barcicach to właściwe i konstruktywne miejsce. Ten odcinek Popradu jest urokliwy, jego długość to około 2 kilometry.

Taka promenada powinna zostać starannie zaprojektowana pod względem atrakcji. W ramach takiej inwestycji trzeba uwzględnić stworzenie:

– alei spacerowej,

– ścieżki rowerowej,

– oświetlenia,

– monitoringu,

– małą architekturę (ławki, kosze na śmieci, tablice informacyjne, tarasy),

– ogrodu ciekawych roślin, wycinka zbędnych,

– punktów edukacji ekologicznej,

– miejsca obserwacji ryb i łowiska no kill,

– spływu dla kajaków i pontonów,

– stworzenie platformy widowiskowej – Muzyka na wodzie.

Inwestycja będzie synergiczna, ponieważ atrakcje – przełom Popradu, pociąg panoramiczny, ośrodek Las Vegas – będą się wzajemnie wzmacniać. W inwestycje gminną włączy się po jakimś czasie biznes prywatny, na przykład: wypożyczalnie sprzętu wodnego, sezonowa gastronomia, punkty sprzedaży zdrowej żywności, itp. W ośrodku Las Vegas może powstać centrum historii polskiego kajakarstwa. Promenada może stać się miejscem organizacji pikników. W tym miejscu organizowana jest przecież kultowa Pannonica.

Z pewnością mieszkańcy Barcic uzyskaliby letnie miejsce rekreacji. Przybywaliby tam mieszkańcy powiatu, ale i turyści.

2
0

Poprawa dostępności strony